ВАФЛИ: Највкусниот и најдобриот рецепт за вафли!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вафлите се еден од наједноставните десерти кои можете да ги послужите како појадок, но и како десерт – кој и да го сакате.

Тие се слични на палачинки и сите ги сакаат. Пред вас е рецепт за т.н меки вафли – оние чија смеса се истура во сад за печење со лажичка. Внатрешноста е мека и прекрасно воздушна. Мирисаат на ванила и се навистина вкусни.

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 1 прашок за пециво (10 g)
  • 1/2 лажичка сол
  • 50 гр путер
  • 2 јајца
  • 40 гр шеќер
  • 1 лажичка арома на ванила
  • 480 мл млеко

Подготовка:

Во еден сад измешајте брашно, прашок за пециво и сол. Растопете го путерот во тавче на шпорет или во микробранова печка и оставете го на страна да се излади.

- Advertisement -

Одделете ги жолчките од белките. Во сад со жолчките ставете шеќер и арома на ванила и убаво измешајте со жица. Додадете изладен путер. Потоа наизменично додавајте половина од млекото и сувите состојки, а потоа остатокот и сето убаво измешајте во мазна смеса без грутки.

На самиот крај со миксер изматете ги белките во снег, додајте ги во смесата и лесно изматете со жица. Треба да добиете воздушеста мазна смеса, слична на палачинки само малку погуста.

Земете го апаратот за вафли и вклучете го да се загрее. Кога ќе се загрее, користете силиконска четка за да го премачкате со масло во тенок слој. Истурете ја смесата во средината со лажичка, ќе видите колку што треба и покријте. Печете додека вафлите не добијат убава златна боја, околу 4-5 минути.

Внимателно подигнете ги вафлите со вилушка и дрвена шпатула и извадете ги на решетка. Доколку сметате дека е потребно, повторно подмачкајте ги плочите на апаратот со масло. Послужете ги вафлите по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!