Валеријана: Моќен народен лек кој го ублажува хроничниот замор, главоболки, стомачни тегоби, страв и хипохондрија!

Вреди да се проба:

Чудотворно растение кое регулира многу здравствени проблеми.

Во народната медицина, валеријаната е позната како средство за опуштање на нервите и ослободување од депресија, но всушност ова растение е лек за многу други состојби.

- Advertisement -

Валеријана е природен антидепресив, седатив, хомеопатски, аналгетик, противотров, антиинфламаторно, антиспазмодично, диуретично, тонично и антиоксидантно.

Тинктурата од валеријана го ублажува хроничниот замор, главоболки, стомачни тегоби, страв и хипохондрија, ги ублажува симптомите на астма, болки во мускулите, но помага и во регулирање на крвниот притисок, а исто така ја елиминира и менструалната болка. Валеријана се препорачува и за третман на зависност, а особено е корисна за откажување од пушење.

Состојки:

  • 1 литар 40% алкохол
  • 50 гр. сецкан корен од валеријана

Подготовка:

Истурете 1 литар 40% алкохол во стаклено шише од 1,5 литри, а потоа додадете 50 гр. сецкан корен од валеријана и оставете 10-12 дена. Вака подготвената тинктура чувајте ја на потемно место.

Тинктурата се зема со вода или шеќер. Истурете околу 30 капки тинктура и малку шеќер во лажица и земајте 2-3 пати на ден.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!