Валеријана: Моќен народен лек кој го ублажува хроничниот замор, главоболки, стомачни тегоби, страв и хипохондрија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чудотворно растение кое регулира многу здравствени проблеми.

Во народната медицина, валеријаната е позната како средство за опуштање на нервите и ослободување од депресија, но всушност ова растение е лек за многу други состојби.

Валеријана е природен антидепресив, седатив, хомеопатски, аналгетик, противотров, антиинфламаторно, антиспазмодично, диуретично, тонично и антиоксидантно.

- Advertisement -

Тинктурата од валеријана го ублажува хроничниот замор, главоболки, стомачни тегоби, страв и хипохондрија, ги ублажува симптомите на астма, болки во мускулите, но помага и во регулирање на крвниот притисок, а исто така ја елиминира и менструалната болка. Валеријана се препорачува и за третман на зависност, а особено е корисна за откажување од пушење.

Состојки:

  • 1 литар 40% алкохол
  • 50 гр. сецкан корен од валеријана

Подготовка:

Истурете 1 литар 40% алкохол во стаклено шише од 1,5 литри, а потоа додадете 50 гр. сецкан корен од валеријана и оставете 10-12 дена. Вака подготвената тинктура чувајте ја на потемно место.

Тинктурата се зема со вода или шеќер. Истурете околу 30 капки тинктура и малку шеќер во лажица и земајте 2-3 пати на ден.

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!