ВАКОВ БОЖИЌЕН КОЛАЧ УШТЕ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ: Рецепт за најмиризливиот панетоне кој ќе го воодушеви семејството – еве како се прави!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ароматичната торта панетоне во многу земји традиционално се прави за Божиќ – ви го претставуваме процесот на подготовка.

Во многу земји Божиќ не може да се замисли без тортата Панетоне – ароматичен „сладок леб“ направен од суво овошје и јаткатсти плодови кои ја исполнуваат целата куќа со прекрасни ароми.

Еве што е потребно од состојките и целиот процес на подготовка. Во колачот можат да уживаат сите оние кои ја почитуваат веганската исхрана.

- Advertisement -

*Состојките се за калап со големина од 30 см

*1 чаша = 2 dcl

Состојки:

 • 2 чаши оризово брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 2 лажици мелено ленено семе
 • ¾ чаши кокос шеќер
 • 2 лажици какао
 • ½ лажичка ѓумбир во прав или свежо рендан
 • цимет, каранфилче, морско оревче
 • прстофат сол
 • 2 чаши сечкано суво овошје, ореви, захаросан ѓумбир и захаросано овошје по желба
 • 1 чаша сок од портокал
 • ½ чаши кокосово масло (може и маслиново)
 • ½ чаши кокосово млеко (можеби бадем)
 • 1 лажица јаболков оцет
 • 1 лажица рум

Подготовка:

Овошјето и јаткастите плодови потопете ги во чаша сок од портокал преку ноќ. Следниот ден во еден сад измешајте ги сите суви состојки. Во друг сад измешајте ги сите течни состојки и додадете ги натопените сушени плодови и јаткастите плодови.

Потоа полека добро измешајте сè заедно, а потоа истурете во подмачкан калап. Загрејте ја рерната на 180 ° C.

Печете ја тортата околу 40 минути, а потоа намалете ја температурата на 150 ° C и печете уште 15 минути.

По желба можете да го прелиете со растопено чоколадо и да го посипете со мелени ореви. Послужете ја тортата кога целосно ќе се излади.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!