Вакво нешто сигурно не сте пробале, а ВКУСОТ ќе ве воодушеви: ПИЈАНИ КРОФНИ со јаболка

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

На сите добро ни се познати обичните крофни, но ретко кој слушнал за таканаречените пијани крофни. Прекрасни крофнички кои за брзо време се готови!

Тоа име го добиле затоа што една од најважните состојки е ракијата, а се додаваат и некои други намирници кои никогаш не би ви текнало да ги внесете во смесата за крофни.

Погледнете го рецептот и започнете со подготовка!

- Advertisement -

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 100 g густин
 • 100 гр шеќер
 • 2 јаболка
 • 2 јајца
 • 400 мл јогурт
 • 50 мл ракија
 • 1 лимон
 • 100 гр шеќер во прав
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 1 портокал

Подготовка:

Во поголем сад изматете ги јајцата. Со непрекинато мешање (со вилушка) додадете јогурт и шеќер.

Јаболките излупете ги и изрендајте ги на крупно ренде, па додадете го во садот. Во истиот сад додадете ванилин шеќер и крупно изрендана кора од лимон и портокал. Додадете ракија, брашно, густин и прашок за пециво. Мешајте додека не се соединат состојките.

Оставете го тестото да отстои 15 минути.

Со подмачкана лажица со масло вадете од тестото и формирајте крофни, па пржете ги во тавче во поголема количина масло.

Готовите крофни ставете ги на салфетка за да се впие вишокот маснотии.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!