Вака се печат пиперки во стан: Полни со витамини, без никаква чад!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Подготовка на зимница за многу домаќинки е сведена на минимум, бидејќи веќе е полесно да се набави разновиден зеленчук кој е вон сезоната.

Меѓутоа, во повеќето куќи се прави ајвар или барем се чуваат печени пиперки во замрзнувачот. Замрзнатиот печен пипер е погоден за подготовка на најразличи јадења, може да се додаде во сатараш, ѓувеч или рататуј и секогаш секогаш е добро решение за брз појадок или вечера.

- Advertisement -

Печењето пипер во домот може да биде голема работа, особено затоа што ќе ја извалкате цела, а домот че мириса на чад со денови. Најдоброто решение би било на старомоден начин, со ќумбе „смедерево“ во дворот, а пиперките да се печат тивко за да се зачуваат што е можно повеќе витамини.

Пипер може да го печете и на друг современ начин, на електрична скара со решетки.

Како по правило, на дното од електичната скара има подлабок сад како сад за печење, кој треба да се наполни со ладна вода до ознаката на производителот.

Пожелно е да го направите ова додека скарата сеуште не е вклучена и секогаш бидете сигурни дека нивото на водата нема да паѓа под минималната граница.

Наредете ги измиените и исушени пиперки на скара, па печете ги рамномерно, вртејќи ги така што ќе бидат испечени од сите страни.

Водата во садот под решетката драстично го намалува изгледот на чадот, така што ниту вашите соседи ниту вие нема да имате црвени очи по петнаесет минути од оваа кулинарска акција.

Исто така, не е неопходно да се изберат најрамните пиперки за печење на пазарот, бидејќи скарата е попрактична од рамната чинија на рингла или други видови скари. Секоја пиперка се пече на неа, дури и кривата.

Конечно, благодарение на испарувањето на водата, пиперката ќе ја задржи својата острина и полност дури и кога ќе ја печете. Запомнете, целта не е да ја „земете нејзината душа“ убивајќи ја додека не изгори, туку само да ја изгорите кожата за убаво и лесно да се лупи за понатамошна подготовка.

Складирајте ги пиперките во шерпа со дебело дно, покријте ги и ставете влажна кујнска крпа над капакот. Кога се ќе се испече, оставете ги да стојат во садот додека не се изладат доволно за да можете да ги излупите или пакувате во замрзнувач без да ги излупите.

Ако живеете во стан без тераса, ваков начин на печење на скара се препорачува само ако имате многу силен аспиратор, бидејќи сепак се шират интензивни мириси. Можеби е подобро решение за вас да ги печете пиперките во рерна.

Извор: Stil.kurir.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!