Вака баба ми подготвуваше боранија: Здраво, вкусно, едноставно!

Вреди да се проба:

Готвењето не мора да биде комплицирано. Запомнете ги старите јадења што ни ги готвеше баба. Претежно се здрави и лесно се подготвуваат. Така е и со овој рецепт.

Состојки:

  • 600 гр боранија
  • 1 кромид
  • 3 моркови
  • 2 компири
  • 1 домат
  • 1 зелена пиперка
  • 4 чешниња лук
  • магдонос
  • масло
  • црвен пипер

Подготовка:

Испржете исечен кромид и морков и ситно исечкана пиперка во масло.

- Advertisement -

Додадете боранија и компири и се добро издинстајте, додадете исецкани излупени домати и лук.

Вријте на тивок оган се додека да омекне боранијата, а потоа додадете сол и лист од магдонос.

Пријатно јадење!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!