БУХТЛИ – меки како душа: Домашно печиво по стариот рецепт на мама!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Прекрасно меко, пувкаво тесто, исполнето со сладок џем.

Печиво кое мора да го пробате.

Состојки:

Состојки за тестото:

 • 700-740 грама бело брашно
 • 2,5 дцл млеко
 • 80 грама шеќер
 • 1 полна лажичка сол (8 грама)
 • 1 коцка свеж квасец (40 грама)
 • 100 грама путер на собна температура
 • 3 јајца
 • 5-7 лажици рум
- Advertisement -

Друго:

 • 15-17 лажици џем
 • шеќер во прав за посипување
 • 1 јајце за премачкување

Подготовка:

Во сад просејте го брашното. Поделете го млекото на два дела и загрејте го. Додадете една лажичка шеќер во едниот дел, измешајте и издробете го квасецот. Оставете да нарасне 10-15 минути. Во друг дел од млекото додадете го преостанатиот шеќер и путерот и румот. Оставете да отстои 10-15 минути.

Изматете ги јајцата. Прво измешајте го квасецот во брашното. Кога ова ќе се измеша, додадете сол. Потоа слатко млеко со путер, и на крај јајца. Месете или мешајте со миксер за храна најмалку 15 минути, по можност 20. Ако тестото е премногу лепливо, додадете максимум 40 грама брашно. Но, тоа мора да биде исклучително меко.

Откако ќе замесите, формирајте лепче, посипете го со малку брашно и оставете го да нарасне 1 час. По ова време, развијте го во правоаголник или дебел квадрат и исечете го на помали квадрати. Во секој квадрат ставете од џемот и затворете го квадратот и добро прицврстете го.

Ставете ги лепчињата на подмачкан плех и оставете ги да нараснат 30 минути. Потоа премачкајте ги со изматено јајце и печете во загреана рерна на 180 степени 40 минути додека не поруменат. Печивото изладете го малку, па посипете го со шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!