БУРЕК ОД ГОТОВИ КОРИ: Направен вака, ќе стане ваш куќен специјалитет!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Научете да правите домашен бурек. Вака подготвен ќе биде подобар и повкусен од оној што се продава во пекара.

Сè што треба да направите е внимателно да ги следите нашите упатства.

Состојки:

  • 1/2 кг кори
  • 1/2 кг ситно сирење
  • 3 јајца
  • 250 мл вода
  • 125 мл масло
  • сол по потреба (ако сирењето не е солено)
  • 100 мл јогурт
  • 100 грама кашкавал

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад подгответе мешавина од масло, сол и вода. Оваа смеса треба да се меша секој пат пред да се попрскаат корите за да не се одвои маслото одозгора. Намачкајте со масло тркалезна тава со пречник од 26 см и ставете 2 кори така што краевите да поминат по рабовите на тавата, односно да висат од страните, па попрскајте со мешавина од масло и вода.

Се земаат по 3 кори и се ставаат во тавата една врз друга, стуткајќи ги за да се сместат во плехот, а врз третата се става смесата со сирење, јајца и јогурт. Сето тоа повторете го со останатите кори, освен последните 3.

Првата од последните три ставете ја во тавче и попрскајте со масло. Се става претпоследната кора и се попрскува со масло и се става изрендан кашкавалот. Последната кора испрскајте ја со мешавина од вода и масло. Поминете ги краевите кои висат над последната кора да се затвори бурекот и посипете ги со течност.

Бурекот се пече во рерна загреана на 180 Целзиусови степени додека не порумени. Послужете со чаша јогурт и уживајте во прекрасниот вкус на домашен бурек.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!