Бургери со плескавици од зеленчук: За полесен и поздрав ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Повеќето луѓе сакаат добра плескавица, но не секогаш мора да биде со месо, пробајте го овој начин.

Состојки:

 • 2 округли лебчиња за бургери
 • 2 листа од зелена салата
 • 1 домат
 • 60 гр црвена зелка
 • 250 гр компири
 • 200 гр тиквички
 • 1 јајце
 • 50 гр трошки од леб
 • 1 лажица власец
 • 1 лажица рендан пармезан
 • црн пипер, сол
 • 4 лажици масло за пржење

За намаз:

 • 100 гр крем сирење

Подготовка:

- Advertisement -

Сварете го компирот со лушпа, оставете го да се олади, а потоа изрендајте го. Изрендајте ги тиквичките, додадете малку сол и оставете ги да отстојат. По пет минути, исцедете го вишокот течност со рацете. Ставете јајце, пармезан во сад и промешајте.

Соединете ги тиквичките, компирот, власец, сол и посипете ги со мелен пипер. Добро промешајте ја смесата, додадете трошки од леб ако е потребно, а потоа обликувајте плескавици.

Подмачкајте тава со подебело дно колку да го покриете дното со масло и загревајте на средна топлина. Печете ги плескавиците од едната страна две минути, свртете на другата страна и печете приближно исто време. Подгответе го намазот со премачкување на лебчињата кои се исечени на пола како за бургер ставете парче домат, а потоа плескавица, парче зелена салата и рендана црвена зелка.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!