БРУСКЕТИ СО МЕЛЕНО МЕСО: Евтини и готови за ПОЛОВИНА ЧАС!

Вреди да се проба:

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Млечни чоко коцки – Чоколадна фантазија за деца и возрасни!

Врвна торта која децата ја обожаваат. Состојки: јајца 6 шеќер 6 лажици брашно 6 лажици какао 4 лажици топла вода 6 лажици прашок за пециво...

Џем од дренки : Брзо и лесно до вкусна и здрава зимница!

Потешко се прави домашен џем од дренки, има многу работа, но вкусот на џемот е фантастичен. Испробајте го овој едноставен рецепт, вкусот е навистина прекрасен. Состојки: ...

Печете леб со смеса од мелено месо во рерна и почестете се со фантастични брускети.

Доколку сте организирале дружба со пријателите, послужете им брускети со мелено месо. Печениот леб и месото посипано со сирење гарантирано ќе ги воодушеват гостите, а можете да го јадете и како вечера. Послужете со брускети и салата од американска зелка. Подготовката е толку едноставна и нема да извалкате многу садови.

Состојки:

  • 10 парчиња леб
  • 300 гр мелено месо
  • 1 јајце
  • 30 мл млеко
  • 130 гр тврдо сирење
  • 1 кромид
  • 20 гр путер
  • прстофат сода бикарбона
  • мелен црвен пипер, ким, мајчина душица

Подготовка:

Во меленото месо додадете јајце, млеко, кромид и рендано сирење. Додадете сол и бибер, па зачинете со слатка пиперка, мајчина душица, ким и сода бикарбона.

- Advertisement -

Добро промешајте. Лебот премачкајте го со масло, па смесата додадете ја со меленото месо. Се редат на плех и се посипуваат со рендано сирење. Се пече во загреана рерна на 190 ° C околу 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Турски појадок Cilbir: Поширани јајца со црвен сос!

Cilbir, cilbur или çılbır (се изговара чил-бир) е само еден од рецептите за појадок со јајца во турската кујна. Јадењето е вообичаено да се служи...

Сочна ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Занесен вкус кој нема да ве остави на едно парче!

Доколку сакате да направите богата чоколадна торта со малку орев, верувајте, ова е идеалното решение. Состојки: за кора: ви требаат две вакви 5 белки 5 лажици...

Лековити својства на зелката: Вистинска брза помош во домот!

Незаменлива состојка во многу јадења, зелката е и ценет лек. Нашите баби сè уште знаат и успешно ги користат листовите зелка за лек. Предлагаме да...

ТОРТА СО ТЕМНО ПИВО: Пивото му дава на овој колач посебна арома, а повеќето состојки веќе ги имате дома!

Рецептот за пивската торта особено ќе ги воодушеви љубителите на овој пијалок. Ова е познатата торта со темно пиво која е многу популарна во Ирска....

СОЛЕНА ТОРТА СО ЛЕБ: Заборавете на шпоретот, бидејќи нема ниту печење, ниту готвење – супер лесно кога е топло!

Лесен и брз рецепт за солена торта со леб. Кога не знаете што да подготвите за ручек, а мразите да готвите и да вклучите шпорет,...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!