БРЗ ТАРТ ОД МАЛИНА: Направен со едноставни состојки и потребни се само 15 минути за да се пече!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете тарт од малини брзо и лесно.

Сезоната на малини трае долго, па затоа треба максимално да ја искористите. Едноставен тарт направен од ова сочно овошје ќе ве воодушеви уште при првиот залак. Иако кората е печена, рецептот не е комплициран и ќе трае само половина час. Комбинацијата од меко тесто и кисело овошен прелив совршено се вклопуваат, а можете да користите и кое било друго овошје по желба.

Состојки:

За кората:

  • 2 јајца
  • 50 гр шеќер
  • 80 гр брашно
  • прстофат сол
- Advertisement -

За прелив:

  • 300 гр малини
  • 4 лажици шеќер
  • 1 лажица густин
  • 1 лажица вода

Подготовка:

Јајцата изматете ги со миксер додека не побелат и станат пенести. Додадете сол и шеќер, па повторно измешајте сè. На крајот додадете го брашното и уште еднаш соединете сè. Добиеното тесто истурете го во подмачкана, тркалезна тава од 28 см.

Се пече во рерна загреана на 180 степени 15 минути. За тоа време подгответе го преливот.

Во тенџере ставете ги малините, посипете ги со шеќер и густин, додадете вода, па загрејте на умерен оган со постојано мешање. Кога смесата ќе зоврие, варете уште неколку минути, за малините да го испуштат целиот сок. На крајот сè измешајте со миксер за да добиете фина кашеста маса.

Кога ќе се испече кората, оставете ја да се излади, а потоа прелијте ја со уште топлиот сос од малини. Одозгора укаресете со цели малини или овошје по избор. Оставете целосно да се излади, па исечете и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!