Брз ручек од печен карфиол и прокељ со суво овошје!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брзиот ручек од печен карфиол и прокељ со сушено овошје се подготвува за не повеќе од 25 минути и е многу вкусен и здрав оброк.

Состојки:

  • 300 гр прокељ
  • 1 глава карфиол
  • 100 гр суво грозје (може и брусница)
  • маслиново масло
  • Оцет
  • 100 гр бадеми (може да бидат и ореви)
  • 150 гр Пармезан
  • лута сушена пиперка
  • бибер
  • сол

Подготовка:

Прокељот исчистете го, по потреба и листовите, измијте ги и ако се преголеми пресечете ги на половина или помали.

Карфиолот искршете го на цветови, а поголемите исечете ги на 2-3 дела. Заедно со прокељот се става во сад, се прелива со маслиново масло, сол, бибер и се додава лута сушена пиперка. Се убаво измешајте, префрлете го во плех обложен со хартија и печете во загреана рерна (загрејте на 200, па намалете на 180 степени) околу 20-25 минути.

- Advertisement -

Во меѓувреме, прелијте го сувото грозје (или брусница) со вода и оцет. Ставете во микробранова печка 2 минути, а можете да оставите и да зоврие во тава и да ја впие течноста.

Кога зеленчукот е готов, префрлете го во сад, прелијте го со натопеното овошје, убаво измешајте, додадете една шака сечкани бадеми, ореви и на крај пармезан рендан.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!