Брз ручек: Направете рижото со печурки, кремастиот вкус ќе ве собори!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку досега не сте пробале рижото на овој начин, сега е вистинското време, а веруваме дека ќе ве воодушеви неговиот богат вкус.

Печурките се достапни во текот на целата година, оризот е идеална храна кога станува збор за брз оброк, а нивната комбинација во форма на рижото е еден од омилените оброци на многумина.

Кога подготвувате рижото, многу е важно да знаете како да го изберете вистинскиот ориз, да ги знаете техниките на готвење рижото (тост на ориз, додавање вино поради киселина, сипување топла супа за време на целото готвење и на крајот додавање путер).

- Advertisement -

Важно е да го послужите веднаш штом ќе се свари. Со овој рецепт ќе ги научите сите чекори, а она што сте го научиле подоцна можете да го примените со други рижотa што ги сакате.

Состојки:

 • 2 парчиња праз
 • 250 грама свежи печурки
 • 250 грама ориз
 • 1 чешне лук
 • 1 мала чили пиперка
 • 150 мл бело суво вино
 • 1 л бистра супа или вода
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • малку мајчина душица (сушена или свежа)
 • 30-40 грама рендано сирење (пармезан)
 • 50 грама путер

Подготовка:

Исчистете го празот, исечете го на прстени (и бел и зелен дел) и исплакнете со млаз вода, па добро исцедете го. Лесно исчистете ги шампињоните и исечкајте ги на кришки. Загрејте поширока тава или подлабока тава, додадете маслиново масло кое се зачинува околу 2 минути со едно чешне лук (сече на половина за да се ослободи повеќе мирис) и една мала чили пиперка.

Додадете го празот во садот и динстајте 4-5 минути, а потоа додадете прстофат мајчина душица во сечканите шампињони и динстајте уште 5-7 минути, односно додека не испари целата течност (ако ја пуштат шампињоните).

Потоа додадете го оризот во тенџерето (иако другите состојки се во садот, дното на садот треба да нема течност за да може оризот убаво да се напече на добро загреано дно) и постојано мешајте. Додадете го виното и кога алкохолот од виното ќе испари и додадете ја супата. Додадете сол.

Оставете постојано да врие, па сипете го рижото додека не ја потрошите целата течност или додека не се свари рижото (од моментот кога ќе го додадете оризот трае околу 16-18 минути, т.е. зависи од видот на оризот што го ставате да се готви.
Не го преварувајте оризот.

2 минути пред крајот на готвењето додадете бибер, промешајте, исклучете го огнот и додадете путер исечкан на коцки и убаво измешајте. Оставете го покриено неколку минути, па уште еднаш измешајте и послужете веднаш.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!