Брз и лесен рецепт за домашно ВИНО ОД КАПИНИ: Успешно се бори против холестерол и анемија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Виното од капини често се користи како природен лек за многу болести.

Се покажало добро во борбата против холестеролот и обезбедува идеална заштита за срцето и крвните садови. Затоа ви препорачуваме да го пробате нашиот рецепт и да го направите овој вкусен и лековит напиток.

Состојки:

  • 10 кг капини
  • 10 кг шеќер

Во зависност од количината на вино што сакате да го направите, ја одредувате и количината на капини што ќе ја користите.

Подготовка:

- Advertisement -

Околу 10 килограми шеќер одат за 10 килограми капини. Свежите капини истурете ги во буриња или во поголем сад кој е претходно исчистен и убаво изгмечете ги за да се ослободи сокот додека не се формира кашеста маса.

Додадете шеќер и измешајте додека целосно не се соедини. После тоа, во исчистените стаклени шишиња истурете го виното од капини, а капачињата не ги затворајте целосно, за да не испука виното поради вриење.

Овие шишиња оставете ги на сонце 60 дена, а потоа можете да ја процедите содржината. Затворете ги шишињата со тапи и чувајте ги на ладно место.

Виното од капини поради тоа што го зголемува лачењето на естроген и содржи високо ниво на манган, виното од капини е одличен сојузник во спречувањето на остеопорозата, особено кај луѓето над 50 години, бидејќи ги зајакнува коските и спречува скршеници, а помага и за заздравување после скршеници. Тој е вистински еликсир на здравјето, обезбедува виталност и придонесува за подобрување на општата состојба на здравјето на луѓето.

Кога ќе го спомнеме здравјето, општо познато е дека виното од ова овошје се препорачува за анемични луѓе, а кога ќе ги посетите трудниците, сигурно нема да згрешите ако им донесете вино од капини, кое исто така многу им се допаѓа.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!