Брз и едноставен колач со нежен и заводлив вкус – Вистинско уживање за љубителите на кокос!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова дефинитивно е вистинско уживање за сите љубители на кокосот. Не пропуштајте да го направите овој колач со кокос и да уживате во неверојатниот вкус.

Состојки:

 • 4 големи јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 6 лажици брашно
 • 1 кесичка 2во1 кафе
 • 1 лажица какао
 • 1 прашок за печиво
 • 100 мл масло
 • 100 мл вода

Состојки за крем:

 • 1 литар млеко
 • 7 лажици остро брашно
 • 150 г шеќер
 • 150 г путер
 • 150 г кокос
 • кокос за наросување

Начин на подготовка:

Најпрво разматете го брашното за кремот со 200-300 мл ладно млеко за да добиете смеса без грутчиња, а остатокот од млекото заедно со шеќерот ставете го да зоврие.

- Advertisement -

Смесата со брашното истурете ја во врелото млеко со постојано мешање и гответе додека да згусне. Потоа тргнете го кремот на страна за да излади.

За подготовка на кората, изматете ги јајцата со шеќерот и ванилата со миксер, да бидат пенасти. Измешајте го брашното, какаото, прашокот за печиво и кафето 2 во 1. Постепено, лесно мешајќи, додавајте во изматените јајца.

На крај, многу полека додадете и промешајте масло и вода. Во тепсијата ставете хартија за печење, па преку неа излејте ја приготвената смеса за кора.

Ставете да се пече на 200 степени околу 20-тина минути или проверете со чепкалка дали е печено.

Кога кремот е изладен, во него додадете путер на собна температура, па добро изматете со миксер. Ќе добиете многу убав воздушест крем. На крај додадете го и кокосот.

Кога кората е печена прекријте ја тепсијата со некоја тацна, па превртете ја за да падне кората на неа. Отстранете ја хартијата и рамномерно размачкајте го кремот врз неа. Одозгора наросете кокос, па ставете во фрижидер убаво да се ислади. Потоа сечете го на коцки и послужете.

Извор: recepti-i-zdravlje.info

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!