Едноставен и ефтин десерт што не се пече: Вкусен колач со банана!

Вреди да се проба:

Ќе уживате во феноменалниот вкус.

Состојки:

 • 500 мл млеко
 • 1 пудинг од ванила
 • 80 гр шеќер
 • 6 листови желатин
 • 300 мл слатка павлака
 • 4-5 банани
 • 200-250 гр бисквити
 • 2 лажици џем од јагода
 • 2 лажици вода
 • 80 -100 гр чоколадни трошки или рендано чоколадо.

За глазура:

- Advertisement -
 • 100 мл слатка павлака
 • 100 гр чоколадо за готвење.

Подготовка:

Потопете желатин во вода за да омекне. Ставете шеќер и пудинг во прав во млекото и варете. Во жешкиот пудинг додадете желатин (прво исцедете го малку со рака), комбинирајте го и оставете го да се излади. Повремено мешајте за да не фати кора.

Потопете ги бисквитите во млеко или сок, а потоа наредете еден ред во плех обложен со хартија за печење. Во сад измешајте две лажици вода и две лажици мармалад и ставете ги да се загреат на рингла. Со бисквитите премачкајте една третина од стопениот џем. Повторете го процесот уште два пати – треба да има вкупно три реда бисквити обложени со џем.

Изматете ја ладната слатка павлака, а потоа постепено додајте го изладениот пудинг и промешајте да се соедини убаво. На страна одделете осум полни лажици од комбинираниот фил и измешајте ги со чоколадни трошки. Нанесете тенок слој од филот над бисквитите со две или три лажици.

Излупете ги бананите и наредете ги врз бисквитот и намачкајте ги со чоколадни трошки. Потоа прелијте се со изматениот сладок крем со пудинг.

Ставете го во фрижидер еден час, а потоа во замрзнувач околу 30 минути. Додека тортата е во замрзнувач, истурете 100 мл слатка павлака во тавата и додадете 100 гр чоколадо за готвење. Се топи на пареа и не треба да зоврие. Тргнете го од оган и оставете го да отстои 2-3 минути, а потоа прелијте го врз тортата.

Вратете се во замрзнувачот уште половина час за да се стегне глазурата, а потоа префрлете го во фрижидер. Уживајте во феноменалниот вкус!

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!