БРЗО И ЛЕСНО подгответе БЕЗ ПЕЧЕЊЕ, без шеќер и маргарин – Неописливо вкусна кремаста зимска торта!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Торта без шеќер, без маргарин, без печење? Звучи како невозможна мисија, но не е! Вкусот навистина ќе ве воодушеви, но и брзината на подготовка!

Идеално за изненадувачки гости!

Состојки за основата:

 • 250 гр мелени бисквити
 • 5 лажици ореви
 • 60 гр путер што можете да ги замените со сок од портокал
 • 100 мл млеко
- Advertisement -

Измешајте ги мелените бисквити и ореви, па додадете путер, измешајте и додадете го млекото, комбинирајте и наредете го на дното на калапот.

Состојки за фил:

 • 800 мл слатка павлака
 • 1 зацврстувач за шлаг
 • 250 гр сирење маскарпоне
 • 200 гр кисела павлака
 • 200 гр желе бонбони
 • 125 гр наполитанки со лешници
 • 200 мл крем шлаг за украсување

Подготовка:

Слатката павлака изматете ја со зацврстувачот, и во друг сад измешајте ги сирењето и павлаката, па полека комбинирајте ги со слатката павлака и поделете ги на 2 дела.

Во едниот дел ставете 200 грама сецкани желе бонбони, а во другиот блендирани наполитанки.

Прво ставете го делот со наполитанки на основата, израмнете го и ставете го во замрзнувач 30 минути.

Извадете го и ставете го другиот дел со бонбоните, порамнете го и повторно ставете го во замрзнувач 30 минути. На крај ставете шлаг и украсете ја тортата по желба.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!