БРЗО Е, ЕВТИНО И ИМАТЕ СЕ ДОМА: Ако не знаете што да подготвите за ручек, МОРА да го пробате ова јадење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сте уморни од јадењата  што ги правите цело време, можеби ќе ви се допадне овој предлог. Економично е, практично и многу вкусно! Користете ги намирниците што ги имате дома и подгответе брз, ефтин и вкусен оброк.

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 1 кромид
 • 1 среден морков
 • 3-4 чешниња лук
 • 3 варени јајца
 • зачини: сув зеленчук, бибер, пиперка, оригано
 • 3 лажици масло

За прелив:

 • 2 јајца
 • 1 чаша јогурт
 • 1 чаша млеко (200 ml)

Повеќе:

 • 1 лажица палента
 • малку сусам
 • малку кашкавал по ваш избор

Подготовка:

- Advertisement -

Излупете го компирот, изрендајте и сварете го. Над компирите додадете рендан кромид и морков, сецкан лук и рендано варено јајце. Зачинете, а потоа промешајте. Додадете го маслото, а потоа промешајте повторно.

За преливот: Изматете ги јајцата, потоа додадете јогурт и млеко, па промешајте.

Истурете ја смесата со компири во огноотпорен сад, наредете убаво и прелијте со подготвената смеса. Посипете со палента и семе од сусам. Печете во загреана рерна на 200 ° C околу 30 минути. На крај, над него изрендајте малку кашкавал.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!