Брзи фритули: Најлесниот рецепт за омилениот зимски десерт…

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За многумина фритулите се како симбол на зимскиот период. За уживање во овој десерт не ви е потребно големо кулинарско искуство. Ние ви го претставуваме и најлесниот рецепт со чија помош можете да ги направите.

СОСТОЈКИ:

  • 250 гр. меко брашно
  • 1 големо јајце
  • 1 јаболко
  • 180 гр. јогурт
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажица ракија
  • 1 лажица рум
  • 2 мали лажички брашно за пециво
  • прстофат сол
  • 1 литар масло (за пржење)

ПОДГОТОВКА:

Во еден сад измешајте го јајцето со шеќерот и солта. Потоа додаете ситно изрендано јаболко, јогурт и рум. Во друг сад измешајте го брашното со прашокот за пециво, па додадете го во првата смеса.

- Advertisement -

Ставете масло во длабок сад за пржење. Запомнете фритулите не смеат да го допираат дното туку мораат да пливаат во маснотијата па регулирајте ја количината на маслото имајќи го тоа на ум.

Маслото загрејте го на средна температура. Ако маслото е премногу врело, фритулите брзо ќе потемнат и ќе изгорат и нема да се надујат.

Со мала лажица земете малку смеса и со помош на друга лажица лесно спуштајте ги во маслото. Оставете простор помеѓу фритулите и немојте премногу да го полните садот за пржење со цел да се испржат убаво од сите страни и лесно превртувајте ги.

Ако забележите дека не се вртат, вртете ги со помош на виљушка.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!