Брзи тестенини со шунка и сирење

Вреди да се проба:

Брзи тестенини со шунка и сирење кои што се прават брзо и навистина имаат одличен вкус. Сигурни сме дека ќе ви послужи како идеја за брз ручек кога имате повеќе расположение да се опуштите отколку да готвите.

Ако ви останат овие брзи тестенини од ручекот, послужете ги исто како ладна салата за вечера истиот или друг ден.

- Advertisement -

Состојки:

  • 150гр шунка
  • 1 кромид
  • 1 чешне лук
  • 3-4 триаголници сирење
  • 200 мл павлака за готвење
  • Сол, Бибер
  • Малку морско оревче ако имате (не е потребно)
  • 300 гр тестенини
  • пармезан за наросување

Подготовка:

1. Исечете ја шунката на помали парчиња, кромидот на прстени, исечкајте го лукот, издробете го сирењето и сето тоа во согласност со износот наведен погоре во списокот на состојки.

2. Варете вода, додадете две мали лажички сол и додадете ги тестенините. Испржете ја шунката многу кратко на среден оган, само половина минута, а потоа додадете го кромидот и лукот.

3. Продолжете да вриете, мешајќи, околу две минути. Додадете крем за готвење, сирењето и бибер. Додадете по желба ако имате малку морско оревче.

4. Измешајте сè добро за една минута или две додека се не се комбинира и сирењето се стопи.

5. Кога се ќе се стопи, додадете 3 дл од течноста каде што се готвеле тестенините. Мешајте кратко додека не добиете фин крем сос.

6. Сега исцедете ги тестенините и веднаш додадете ги врелите тестенини во добиениот сос. Измешајте сè добро. Посипете по желба со малку пармезан и тестенинитe со шунка и сирење се подготвени.

Вкусот е навистина исклучителен и покрај тоа што е подготвен за толку кратко време.

Пријатен апетит! 

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!