Брзи солени ГРИЦКИ со сирење: Мезе што можете да го натопите во сос или да го јадете без ништо!

Вреди да се проба:

Ако сакате да грицкате нешто помеѓу оброците, тогаш не заборавајте да ги направите овие брзи закуски.

Состојки:

  • 100 гр сирење
  • 75 гр ладен путер
  • 120 гр брашно
  • сол
  • 2 лажички сушени ароматични билки (босилек,оригано,ким,мајчина душица,лук)
  • 1 лажичка куркума
  • 1 јајце
  • 2 лажици ладна вода

Подготовка:

Во сад измешајте брашно, сол, билки, куркума, додадете сирење, ладен путер. Изматете го јајцето со ладна вода и додадете во мешавината на брашно. Месете го тестото.

- Advertisement -

На набрашнета површина, истурете го тестото и растегнете дебелина од околу 0,3 см, а потоа исечете триаголници. Направете дупчиња со цевче за да ги декорирате грицките. Посипете со ароматични билки.

Печете во загреана рерна околу 12-14 минути на 210°С.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!