Брзи крокети од компир

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брзи крокети од пире од компири е еден од најбрзите и најлесните рецепти.  Може да се сервира со некој сос како главно јадење или како прилог за риба или месо, но исто така и со гулаш и слично.

Состојки:

 • 300 гр ладно пире од компири
 • 20 гр гриз (или секое брашно)
 • Малку рендан пармезан или сирење
 • Јајце
 • Трошки од леб
 • Сусам
 • Масло за пржење

Сос:

 • 200 гр павлака
 • 10 гр сенф или една лажичка
 • 50гр мајонез
 • Лук
 • Пипер

Подготовка:

1.Најдобро е да користите ладно пире од компири од претходниот ден, претходно оладено и покриено во фрижидер. Во пирето додадете гриз и по желба може да додадете и рендано сирење или пармезан и сланина или шунка.

Навистина има многу  опции,  само оставете ја вашата фантазија да го стори своето во комбинација со она што го имате дома од состојките. Измешајте сè добро заедно со лебните трошки, јајцето и сусамот.

- Advertisement -

2.Крокетите од компир се пржат неколку минути во многу масло во длабока тава. Се прават топчиња или долгнавести форми и се пржат во маслото. Тие не апсорбираат маснотии, но можете да ги ставите на салфетка некое време за да се исцедат вишокот маснотии на површината.

3.За сосот, како што е наведено во состојките, само измешајте ги и ќе добиете прекрасен сос, кој иде совршено со крокетите.

*Откако ќе ги испржите послужете како ви е по желба.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!