Брзи кикирики мињони со млечно чоколадо: Слатки коцки што се топат во уста!

Вреди да се проба:

Ќе ве воодушеви со едноставната подготовка и извонредниот вкус.

Состојки:

  • 250 гр бисквити
  • 150 гр кикирики
  • 1/4 маргарин
  • 8 лажици шеќер
  • 2,5 дл млеко
  • 100 гр млечно чоколадо
  • 1 лажица масло

Подготовка:

Ставете млеко, шеќер и маргарин да се варат. Тргнете од оган, а потоа додадете мелени бисквити и изблендирани кикирики.

- Advertisement -

Комбинирајте се добро и измешајте. Ставете фолија на послужавник и раширете ја топлата смеса со сукало до дебелина од 2 см. Оставете во фрижидер да се олади и оставете да отстои најмалку два часа.

Извадете ја смесата и исечете ги краевите, за да биде рамно насекаде, па исечете на коцки. Растопете го чоколадото со маслото и измешајте се добро.

Земете чепкалка за заби и натопете ја во чоколадо, забодете ја коцката и потоа потопете ги коцките во чоколадото, па забодете ја чепкалката во стиропор. На тој начин нема оставени отпечатоци и неискористено чоколадо.

Можете да посипете бело чоколадо одозгора ако сакате.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!