Брзи и сочни посни плескавици со феноменална мешавина од зачини!

Вреди да се проба:

Без месо, млеко, јајца, масло, глутен, овој ручек е и здрав и достапен!

Состојки:

  • 2 тиквички со средна големина
  • 1 чаша брашно од наут
  • 1 лажичка ким
  • 1 лажичка
  • 1 лажичка сушен лук
  • 1 лажичка сол
  • бибер, сок од лимон

Подготовка:

Тиквичките изрендајте ги на покрупно и додадете сол. Оставете ги во цедилка околу 30 минути. Не мора да ги исцедите целосно затоа што треба да остане малку течност за да го апсорбира брашното.

- Advertisement -

Измешајте ги другите состојки во еден сад. Додадете тиквички и оставете 15 минути брашното од леблебија да ја апсорбира течноста од тиквичките.

Загрејте тава за палачинки. Извадете ја смесата со лажица и обликувајте плескавици. Пржете 2-3 минути од двете страни додека не поруменат.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!