Брзи гонзалес со спанаќ: Сочна и хранлива пита!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мека и вкусна – семејството ќе ја обожава! 

Состојки:

  • 4 јајца
  • 100 мл масло
  • 400 мл јогурт
  • 2 лажички сол
  • 7 лажици пченкарно брашно (бело или жолто)
  • 7 лажици обично бело (меко) брашно
  • 1 прашок за пециво

Фил:

  • 300 гр сирење
  • 350 гр свеж  спанаќ
  • малку сол (зависи од тоа колку е солено сирењето)

Подготовка:

- Advertisement -

За филот измешајте ги заедно сецканиот спанаќ и сирењето и додадете сол по вкус доколку е потребно.

Изматете ги јајцата, додадете масло, јогурт, сол, брашно и прашок за пециво. Изматете се убаво.

Земете плех со дијаметар од 30 см. или квадрат 25х25 см. подмачкајте со масло и посипете со брашно (или хартија за печење).

Истурете половина од тестото и печете околу 10 минути во веќе загреана рерна на 200 степени.

Ставете го филот врз печеното тесто, а потоа истурете друг дел од тестото. Одозгора може да посипете семе од лен, семе од сусам, семе од чиа, сончоглед …

Печете додека не зарумени околу 35 минути, се заедно  се пече околу 40-45 минути. Ако печете во поголема тава тогаш ќе се испече побрзо.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!