Брзински колач: Прекрасен и толку едноставен рецепт кога сакате набрзина да направите нешто благо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е вистинскиот избор за брзинско благо. Мерките се точни до грам. Овој рецепт е со ореви, но и со лешници, исто толку е убав.

Состојки:

 • 200 гр + 50 гр брашно
 • 1 полна лажичка прашок за пециво
 • 100 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 јајце со средна големина
 • 1 жолчка од јајце со средна големина
 • 75 гр путер
 • 2 големи лажици кисела павлака 20% масленост

Повеќе:

 • 4 големи лажици вода
 • 150 гр шеќер
 • 50 гр чоколадо за готвење
 • 150 гр мелени ореви
 • 100 гр путер

Подготовка:

Во сад просејте 200 гр брашно со прашок за пециво. Додадете путер на собна температура и добро измешајте, а потоа додадете ги двата шеќери и повторно измешајте. Јајцето, жолчката и павлаката се матат кратко со вилушка, па се додаваат во смесата со брашно и се замесува тесто.

- Advertisement -

Расукајте го тестото, посипете го со преостанатите 50 гр брашно и ставете го во намрсен и набрашнет плех за печење 33×23 см. Избоцкајте го со вилушка и ставете го во загреана рерна на 180 C додека малку да добие боја околу рабовите. Додека се пече тестото, подгответе го премазот.

Водата и шеќерот загрејте ги на шпорет додека не се раствори шеќерот. Нека се вари две минути. Се трга од шпорет и се додаваат оревите, чоколадото и путерот. Мешајте додека не се растопат путерот и чоколадото и масата не стане мазна.

Испечената и уште топла подлога премачкајте ја со подготвената смеса за фил. Изладете и исечете на стапчиња. Најдобро е да ги исечете следниот ден, но штом ќе се изладат можете без проблем да ги исечете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!