Брза штрудла без јајца: Без чекање, мека, вкусна штрудла со афион и ореви!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брза штрудла со афион и ореви – прекрасна, мека, вкусна штрудла, замесете и веднаш печете.

Фантастично е со афион и ореви, премачкано со путер, а тестото е фантастично иако е без јајца. Рецепт кој вреди да се проба.

Состојки:

 • 1,5 кесичка сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 170 мл топло (не врело) млеко
 • 170 мл топла вода
 • 170 мл сончогледово масло
 • 650 гр меко брашно
 • 5 гр сол

Фил со афион:

 • 150 гр мелено семе од афион
 • 150 гр шеќер
 • околу 65 мл врело млеко
- Advertisement -

Фил со ореви:

 • 150 гр мелени ореви
 • 150 гр шеќер
 • околу 55 мл врело млеко

 

 • 30 гр несолен путер
 • малку шеќер во прав

Подготовка:

Обложете со хартија за печење плех со димензии 23 x 35 cm. Измешајте квасец и шеќер и прелијте го со топло (не врело) млеко. Измешајте и оставете да се активира квасецот. Измешајте брашно и сол во сад.

Во друг сад истурете топла вода, додадениот квасец и масло, па постепено (во два додатока) додадете брашно. Замесете го тестото во сад да се соедини сè, а потоа замесете го тестото на многу малку набрашнета површина. Оставете го тестото во садот додека го правите филот.

За филот од афион измешајте ги афионот и шеќерот, па додадете врело млеко и убаво измешајте. Прилагодете ја количината на млеко. Филот не треба да биде течен, но ни премногу сув, туку доволно лесно да се размачка без притискање. За филот со ореви измешајте ги оревите и шеќерот, па додајте врело млеко и убаво измешајте.

Поделете го тестото на 2 еднакви дела. Секое замесете го малку и развлечете го на приближно 29 x 35 см. Еден дел од тестото премачкајте го со афион, а другиот со филот од ореви. Оставете околу 1 цм празно од рабовите, а 2-3 цм празни од горниот раб, без полнење.

Штрудлите завиткајте ги и наредете ги во подготвениот плех. Загрејте ја рерната (со вентилатор) на 180 C. Растопете го путерот и веднаш премачкајте ги штрудлите. Се пече во загреана рерна околу 30 минути. Кога малку ќе се оладат, штрудлите посипете ги со шеќер во прав. Штрудлата е прекрасна, мека. На почетокот кората ќе биде малку крцкава, но откако ќе отстои преку ноќ, и кората ќе стане мека.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!