Брза торта направена од врело млеко : Откако ќе ја пробате ќе ве маѓепса со својот вкус !

Вреди да се проба:

Едноставна торта што може да го најде своето место на сечија трпеза. После секој оброк, и доколку имате доволно фантазија, лесно можете да го завршите основниот рецепт со овошје, какао или парчиња чоколадо.

Состојки:

  • 4 цели јајца
  • две чаши шеќер
  • 1 лажица арома ванила
  • прашок за пециво
  • 2 1/4  чаши брашно
  • 1 1/4 чаши млеко
  • 10 лажици путер

Подготовка:

- Advertisement -

Ставете 4 цели јајца, шеќер и изматете ги во сад. Додадете една лажица арома на ванила.

Полека додадете брашно и прашок за пециво во смесата. Загрејте 1 1/4 чаши млеко на шпоретот, додадете десет лажици путер и мешајте на тивок оган додека путерот не се стопи.

Истурете топло млеко во мешавината од јајца и брашно и тесто со густина слична на онаа за палачинки, истурете во калап за печење.

Печете околу половина час во загреана рерна на 180 целзиусови.

Ако сакате, можете да додадете парчиња сезонско овошје или компот во тестото и да послужите со кафе или чај.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!