БРЗА ПИТА СО СПАНАЌ И СИРЕЊЕ: Никогаш не било полесно да се подготви без кора, а одлична е и кога е ладна!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Питата со спанаќ и сирење се прави брзо и е исто толку добра кога е изладена.

Многу домаќинки не можат да замислат пита без домашни кори, но понекогаш немаме време да ги подготвиме. Брзата пита со спанаќ и сирење лесно се прави бидејќи нема кори, а само се мешаат и се преливаат состојките за тестото. Одличен е за брз појадок или ако имате неочекувани гости и сакате да им подготвите вкусно уживање.

Состојки:

- Advertisement -

За тестото:

  • 3 јајца
  • 250 мл јогурт
  • 150 мл масло
  • 130 гр пченкарно брашно
  • 130 гр пченично брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • прстофат сол

За полнење:

  • 300 гр сирење
  • 200 гр спанаќ

Подготовка:

Во сад се матат јајцата, се додава маслото, јогуртот, солта, двата вида брашно и прашокот за пециво, па сето убаво се меша. Треба да добиете мазно, малку потенко тесто.

Половина од смесата истурете ја во плех обложен со хартија за печење. Спанаќот убаво измијте го, ситно исечкајте го, па измешајте го со сирењето. Ако сирењето не е доволно солено, додадете повеќе сол.

На истуреното тесто посипете го филот, па покријте го со преостанатото тесто. Се пече во рерна загреана на 200 степени околу 35 минути додека питата убаво не порумени. Кога ќе се испече, тргнете го од шпорет, покријте го со крпа и оставете да се излади.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!