Брза и лесна подготовка на домашен сенф: Рецепт на Џејми Оливер!

Вреди да се проба:

Џејми Оливер не советува како да направиме домашна сенф!

Сенфот има силно антибактериско дејство и корисен е во превенција од карцином на дебело црево, па затоа е важно да го вклучите во вашата исхрана. Исто така се користи во веганска исхрана и има многу малку калории. Најдобро е да користите домашен сенф без употреба на вештачки ароми и конзерванси. Џејми Оливер ни дава рецепт за тоа како да направиме домашен сенф брзо.

- Advertisement -

Состојки:

  • 100 гр семе од синап
  • 150 мл оцет
  • 150 мл бело вино
  • 2 лажички морска сол
  • 4-5 гранчиња свеж тарагон

Подготовка:

Во стаклен сад ставете семе од синап, оцет, бело вино и две лажички морска сол и оставете го да отстои. На третиот ден, ставете ја смесата во мешалка, додадете растение од тарагон и малку вода доколку е потребно бидејќи додека стои три дена смесата од оцет и вино ќе испари.

Пробајте го, додадете зачини по потреба и ставете ја смесата во тегла. Може да трае до еден месец.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!