Брза и едноставна зимница: Модар патлиџан во маслиново масло – Сите ќе ви бараат рецепт!

Вреди да се проба:

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Највкусниот ѓувеч на светот!

Време е за вкусен и заситен оброк Состојки: 1 чаша конзервиран грашок 100-150 гр ориз 3 домати 3 пиперки 2 моркови 1 кромид 2 чешниња...

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина и крем павлака!

Ефтина и сочна спремна за тој час. Никаде не сте пробале ништо повкусно Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250...

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

Направете едноставна и вкусна салата од модар патлиџан.

Состојки:

  • 1 кг модар патлиџан
  • 500 мл оцет
  • 2 чешниња лук
  • маслиново масло (екстра девствено)
  • лисја од босилек
  • оригано
  • сол

Подготовка:

Измијте ги патлиџаните и исечете ги на кругови дебели околу половина сантиметар. Ставете ги во пластичен сад, додадете сол и оставете ги 30 минути да се исцеди горчливиот сок.

Ставете го оцетот во длабока шерпа на оган и откако ќе зоврие, ставете го модриот патлиџан и бланширајте го околу 2-3 минути, потоа извадете го и ставете го во сад со решетка да се исцеди.

- Advertisement -

Редете го модриот патлиџан во суви и чисти тегли и додадете неколку листови босилек, сецкан лук и малку оригано. Наполнете ги теглите со маслиново масло, оставете ја течноста да се распространи убаво, а потоа додадете повеќе доколку е потребно.

Затворете ги теглите убаво и чувајте ги на ладно, темно место.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

КИШ СО БРОКУЛА: Популарна солена пита полна со фил!

Едноставна солена пита, погодна за вечера или појадок. Кишот е вид на француска отворена пита исполнета со солен фил од јајца и млеко со парчиња...

РОЛНИЧКИ СО СИРЕЊЕ: Крцкави и богати со фил – готови за 15 минути без разлика дали ги печете во рерна или во тава!

Едноставен и брз рецепт за појадок или ужина од обичен пита леб, сирење и урда. Кифлички со сирење од готови кори или пита леб се...

ПОЛЖАВ ПИТА ОД ГОТОВИ КОРИ: Со фил од павлака, јогурт и фета сирење – едноставна и лесна подготовка!

Нема ништо подобро од пита со врело сирење за појадок. Некогаш е доволно само да се смени начинот на наредување на кората за да биде...

ЛЕСНА ЛЕТНА САЛАТА СО ОРИЗ: Освежителна и лесна за правење, а тајната е во преливот!

Наместо рижото, направете лесна салата со ориз, бидејќи е полесно, а вкусот е фантастичен. За ручек направете лесна салата со ориз и зеленчук, а доколку...

КРЦКАВА ПИЦА ОД бајат ЛЕБ: Подгответе ја вечерата за 10 минути од состојките што ги имате во фрижидер!

Неверојатно крцкава и вкусна пица! Бајат леб обично секој го фрла, но тоа не мора да го правите, бидејќи со него можете да направите различни...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!