БРАШНО, МАСЛО, ВОДА, СОЛ И 1 ТАЈНА СОСТОЈКА: Лесно и брзо – направете сами обоено тесто!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Тестото можете да го чувате во фрижидер ден-два завиткано во проѕирна фолија.

Aко отсекогаш сте се восхитувале на шарените тестенини, сега можете лесно да ги направите дома. За тестото не ви требаат многу состојки, а за да го обоите потребни ви се магдонос, куркума, цвекло и доматно пире.

Вака направените тестенини ќе ги воодушеват сите и ќе ја украсат трпезата. Ако треба полесно да го замесите тестото, додадете повеќе вода или брашно.

Тесто од магдонос:

 • грст свежи листови од магдонос
 • 5 лажици вода
 • 2 лажици масло
 • 125 гр брашно
 • прстофат сол

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте ги листовите магдонос, водата и маслото. Соединете со миксер, па процедете го и добиениот сок истурете го во брашното и солта. Месете го тестото додека не стане мазно, па завиткајте го во проѕирна фолија и оставете половина час.

Тесто од куркума:

 • 1 лажица куркума во прав
 • 2 лажици масло
 • 5 лажици вода
 • 125 гр брашно
 • прстофат сол

Подготовка:

Измешајте куркума, масло и вода. Добиената смеса додадете ја во брашното и солта, па замесете мазно и тврдо тесто. Завиткајте во проѕирна фолија и оставете да одмори.

Тесто од цвекло:

 • 1 мало или половина сварено цвекло
 • 2 лажици растително масло
 • 5 лажици вода
 • 125 гр брашно
 • прстофат сол

Подготовка:

Ова тесто се прави исто како она од магдонос. Измешајте ги цвеклото, маслото и водата. Се соединуваат со миксер, па се додаваат во брашното и солта. Замесете мазно и тврдо тесто и завиткајте го во проѕирна фолија.

Тесто од доматно пире:

 • 2 лажици масло
 • 2 лажици доматно пире
 • 4 лажици вода
 • прстофат сол
 • 125 гр брашно

Подготовка:

Убаво соединете ја водата, маслото, доматното пире и додадете ги во брашното и солта. Месете додека не добиете мазно и тврдо тесто. Оставете во проѕирна фолија да одмори 30 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!