БРАЗИЛСКИ ЛЕПЧИЊА СО СИРЕЊЕ:  Немаат ронка глутен, а се прават за тој час! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Бразилците обожаваат фини печива со сирење кои ги крстиле како pão de queijo, а она што ги разликува овие лепчиња од се друго е употребата на брашно од тапиока.

Тоа е брашно, всушност повеќе скроб, без глутен, кое се добива од сувиот корен на растението тропска маниока.Овие традиционални бразилски лепчиња обично се јадат за појадок, но можете да ги послужите во секое време, а особено се практични како мини закуски доколку славите за пријателите и сакате да ги послужите со солени деликатеси.

- Advertisement -

Наводно, Pão de queijo бил направен во 18 век, и оттогаш рецептот се менувал неколку пати, но брашното од тапиока сè уште постои. Исто така, првично не беа со додавање сирење, но со текот на времето овој додаток стана незаменлив дел од рецептот. Можете да користите какво било сирење што сакате, но експертите тврдат дека најдобро одговара поинтензивен вкус како чедар или пармезан.

Потребни состојки:

  • 170 гр брашно од тапиока (може да се најде во подобро снабдена продавница за здрава храна)
  • 165 мл млеко
  • 85 мл екстра девствено маслиново масло
  • 70 гр рендано сирење по желба
  • 1 големо јајце
  • 1 лажичка сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Калапот за мафини премачкајте го со малку масло.

Во блендер ставете ги сите состојки – брашното од тапиока, млекото, маслото, ренданото сирење, јајцето и солта и измешајте додека не добиете изедначена смеса. Ако немате блендер, користете миксер и сè добро измешајте.

Добиената смеса истурете ја во калапи за мафини, но внимавајте да не се полни до горе, туку во секоја да оставите простор барем по половина сантиметар. Ставете ги во загреана рерна и печете околу 15 до 20 минути додека не добијат убава златно-кафеава боја. Оставете малку да се изладат пред да ги извадите од калапот и да ги послужите.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!