Босанска разлеана пита со тиквички: За 15 минути готов ручек!

Вреди да се проба:

За 15 минути готов ручек и сопругот ќе биде воодушевен.

Состојки за 5 лица:

  • 1 мала тиквичка
  • 1/2 л кисело млеко или јогурт
  • 3 лажици бело брашно
  • 3 лажици пченкарно брашно
  • 1 пакет прашок за пециво
  • 2 јајца
  • 2 лажици масло
  • сол

Подготовка:

Излупете тиква и исечете ја на мали парчиња (не ја рендајте бидејќи ќе стане водена, ако ја исечкате на чипс, тоа е во ред). После тоа, покријте со крпа и оставете настрана.

- Advertisement -

Во друг сад изматете ги јајцата, киселото млеко или јогуртот и маслото. Додадете брашно (бело и пченкарно) и прашок за пециво. Мешајте додека се не се соедини добро и потоа додадете тиквички.

Добро промешајте ја смесата, па истурете ја во поголема тава за печење што претходно сте ја загреале во рерна, а потоа сте ја извадиле. На овој начин, вашата кора ќе биде крцкава, а парчињата за тавата нема да се лепат кога ќе се отстранат.

Печете во рерна на 200 C околу 30 минути. Ако сакате да ја пожолтите, зголемете ја температурата на 250 C околу 10 минути пред крајот на печењето. Извадете го од рерна и послужете жешко. Може да се посипе и со ситно исечен свеж магдонос.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!