БОМБА ПИТА СО ПРАЗ И КАШКАВАЛ: Пецива во кои сите ќе се заљубат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Научете да месите домашни кори.

Состојки:

 • 650 грама брашно
 • 10 гр квасец
 • 1 лажица шеќер
 • рамна лажичка сол
 • 200 мл млака вода
 • 200 мл млако млеко
 • 90 мл масло
 • 700-800 гр праз
 • 150 мл масло
 • 50 мл сок од домати
 • 1-2 лажички мелен пипер
 • 1 лажичка сол
 • 200 гр рендано сирење
 • 2 жолчки
 • малку млеко
 • малку масло

Подготовка:

Измешајте брашно (оставете 50 гр. на страна), квасецот, солта, шеќерот и 50-70 мл млака вода и оставете го квасецот да се активира. Додадете 90 мл масло, преостанатата млака вода и млекото. Месете го тестото и покријте го со пластична фолија и крпа. Оставете да отстои.

Во меѓувреме исецкајте го празот. Додадете 150 мл масло и динстајте десет минути. Додадете сок од домати, мелена пиперка и сол, па добро измешајте и оставете уште 7-8 минути да се динста на тивок оган.

- Advertisement -

Нараснатото тесто замесете го, извадете го од садот, формирајте ролат и исечете го на 5 еднакви делови. Секое парче обликувајте го во топче, па повторно покријте го со фолија за да не се исуши тестото додека ја развивате кората.

Истурете го брашното на работната површина, па едното топче расукајте го во правоаголник со сукало. Одозгора посипете го брашното да не се залепи за сукалото. Кората треба да биде многу тенка.

Врз кората наредете петтина од филот со праз, посипете со една петтина од кашкавалот и внимателно завиткајте ја во ролат. Постапката повторете ја со останатите лепчиња. Наредете ги питите во плех обложен со хартија за печење. Питата премачкајте ја со масло измешано со малку минерална вода, па премачкајте со жолчка измешана со малку млеко и масло.

Печете десет минути на 200 степени, а потоа намалете ја температурата на 170-180 степени уште 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!