БОЛОЊЕЗЕ СОС директно од италијанската кујна: Готвач открива како да направите најсовршени шпагети!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во италијанската кујна доминираат шпагети болоњезе, и ова е оригиналниот рецепт! Познатиот италијански готвач Стефано Цила го откри рецептот за најдобар сос од болоњезе.

Состојки:

  • 1 голем кромид
  • 2 моркови
  • 100 грама целер
  • малку рузмарин
  • 1,5 литар пире од домати
  • 100 мл екстра девствено маслиново масло
  • 200 мл добро црвено вино
  • сол и бибер
  • 500 гр тестенини шпагети

Подготовка:

Зеленчукот исечкајте го на мали коцки, а потоа ставете го во тенџерето во кое претходно сте го загревале маслиновото масло.

- Advertisement -

Додадете гранче рузмарин и варете на средна топлина околу пет минути. Додадете месо, сол и бибер, а потоа ставете го на силен оган и варете, мешајќи повремено. Кога месото ќе порумени, извадете го рузмаринот (ако сте користеле гранчиња), додадете црвено вино и оставете алкохолот да испари.

После тоа, ставете ги пасираните домати и варете на тивок оган три и пол часа. Готвењето на подолго време е токму тоа што го прави вкусен овој сос. Повремено мешајте на секои 10-15 минути. Додадете повеќе зачини по желба.

Тестенините сварете ги и послужете шпагети во чинија полеани со болоњезе сос.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!