БОЛОЊЕЗЕ ПАЛАЧИНКИ: Брз и лесен начин за подготовка на модерна лазања!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусот ќе ве воодушеви а исто така и изгледот на ова јадење.

Состојки:

 • 10-15 палачинки
 • 500 гр мелено говедско месо
 • 2 чешниња лук
 • 2 главици кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • 0,5 л супа говедска
 • 4 дл црвено вино
 • 800 гр конзервирани домати исечени на парчиња
 • 1 лажица шеќер
 • 1 китка магдонос.

Прелив:

 • 3 јајца
 • 100 гр пармезан
 • 1 дл млеко.

Подготовка:

Загрејте го маслиновото масло, додадете го исечканиот кромид и издробениот лук. Кога кромидот малку ќе се испржи, додадете го меленото месо и пропржете.

- Advertisement -

Додадете супа, вино, домат, шеќер, ситно сечкан магдонос и динстајте додека делумно не испари целата течност. Повремено мешајте и зачинете по вкус.

Во огноотпорен сад наредете ред палачинки, ред сос и така додека не се потроши материјалот. Изматете ги јајцата со малку сол, млеко и пармезан, па прелијте ја оваа смеса врз палачинките. Ставете во рерна на 200 степени и печете додека не фати убава крцкава коричка одозгора.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!