БОЕМ торта – КРАЛИЦА МЕЃУ СЛАТКИТЕ: Богата со чоколадо и лешници, неизбежна на празничната трпеза!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви пренесуваме рецепт за еден од омилените десерти на Балканот, боемската торта.

Боем торта сигурно е една од оние за кои сите слушнале, сите ја пробале и го пренесувале рецептот од генерација на генерација, а всушност не се знае зошто точно го добила тоа име.

Овој прекрасен слоевит десерт од лешници и чоколада е многу популарен низ целиот Балкан, а горе-долу е ист насекаде. Некои претпочитаат да користат ореви наместо лешници, а во секој случај – секој залак е како магија!

Состојки:

- Advertisement -

За кора:

 • 12 белки
 • 150 грама шеќер
 • 250 грама печени мелени лешници
 • 2 лажици какао во прав

За жолт фил:

 • половина литар млеко
 • 6 жолчки
 • 70 грама шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 2 супени лажици густин

За црн фил:

 • 6 жолчки
 • 70 грама шеќер
 • 4 коцки чоколадо
 • 200 грама путер

За глазурата:

 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици вода
 • 3 коцки чоколадо

Подготовка:

За кората изматете ги белките со шеќерот во цврст снег, па додадете ги мелените лешници и какаото. Се лесно измешајте со лажица, па истурете го во сад за печење обложен со хартија за печење или подмачкан. Се пече во рерна загреана на 180 степени најмалку половина час. Оставете го бисквитот да се излади, па исечете го на три кори.

За жолтиот фил со миксер се матат жолчките, се додава шеќерот и ванилиниот шеќер, па се меша со лажица постепено се додава брашното. Измешајте го густинот во малку одвоено млеко, па измешајте во филот. Потоа се вари остатокот од млекото, се трга од оган, се додава филот, па се вари како пудинг.

Оставете да се излади, додека го подготвувате црниот фил. Изматете ги жолчките и шеќерот додека не станат пенести, па ставете ги на пареа. На крајот додадете го чоколадото и мешајте додека не се растопи, па тргнете го од оган. Оставете да се излади, па во изладениот фил додадете го растопениот и изматен путер.

Време е да се распореди колачот така што прво ќе се стави кората, па се премачкува жолтиот фил, па црниот филм, па повторно кората, па жолтиот фил, па црниот фил, па повторно кората.

За глазурата измешајте го шеќерот со водата и ставете го на средна температура, па кога шеќерот ќе се растопи додадете го чоколадото и мешајте додека не се растопи. Веднаш прелијте го колачот и оставете да се излади и стегне.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!