БОДЕН ДЕДО: Традиционална штрудла со бело сирење! Пециво за десетка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Бодан дедо (на струмички дијалект) е едно од најпознатите пецива кое често го имало на трпезата.

Денес ретко се подготвува. Рецептот за боден дедо има многу варијации, а овој е еден од најстарите во форма на леб.

Состојки:

За тестото:

 • 1 кг брашно
 • 1 квасец
 • 600 мл. млеко
 • 2 жолчки
 • 15 лажици масло
 • Сол
 • Шеќер
 • Ким или сусам
- Advertisement -

За полнење:

 • 400 гр сирење
 • 1 јајце
 • 200 гр путер/ маргарин за премачкување на корите

Подготовка:

Состојките за тестото измешајте ги заедно и оставете да нарасне тестото. Откако ќе нарасне, премесете го тестотои оставете го уште еднаш да нарасне. Потоа ставете го на набрашнета површина и поделете го на 6 дела.

Секој дел обликувајте го во форма на топка, со сукало расукајте ги со големина на една чинија, премачкајте ги со масло (да не е многу мрсно) и оставете околу 15 минути за да ги апсорбира мастите.

Потоа расукајте ја кората (врвовите на прстите) со рака, почнувајќи од средината до краевите, внимавајќи да не се исцепи кората. Кога доволно ќе се растегне се посипува со растопен маргарин или путер, се става филот со сирење, и се замотува од двете страни. Свиткајте ја така кората во форма на полжави и ставете ја во намрсена тава со маргарин.

Постапката се повторува со преостанатите 5 кори, наизменично се редат во плех, се одвојува едно мало парче фил од сирење. Преостанатиот фил измешајте го со остатокот од маргаринот, а со оваа смеса премачкајте ја целата баница.

По целата површина рамномерно избоцкајте го „дедото“ со виљушка, посипете го со ким и сусам по желба. Оставете уште 30 минути да отстои пред да го ставите тестото на печење.

Се пече во загреана рерна на 200 степени додека да добие кора, а потоа намалете ја температурата на 180 и печете додека не биде готово.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!