Богат гурмански ручек со мелено месо: Подготовката е лесна и веруваме ќе ви се допадне!

Вреди да се проба:

Семеен гурмански ручек кој потсетува на толку многу различни јадења, а сепак е специфичен.

Ако сакате лазања или пити, тогаш нема да можете да го одбиете овој ручек.

- Advertisement -

Состојки:

 • 480 гр брашно
 • 20 гр шеќер
 • 1 вреќа сув квасец
 • 1/2 лажиче сол
 • 300 мл вода

Полнење:

 • 800 гр мелено месо
 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 40 мл масло
 • 3 долги зелени пиперки
 • 3 домати
 • 1 лажица доматно пире
 • сол, нане, зачинета пиперка, бибер, мајчина душица
 • 300 мл врела вода
 • 400 гр кашкавал

Подготовка:

Измешајте шеќер, квасец, сол и вода. По неколку минути, додадете брашно и месете го тестото. Покријте и оставете да одмори 30 минути.

Пржете го месото, па додадете исечен кромид и масло. Пржете кратко, па додадете сецкани пиперки, домати, промешајте, па додајте доматно пире и зачини. Комбинирајте убаво, покријте и варете околу 10 минути. Потоа додадете врела вода и варете малку повеќе, околу 2 минути.

Месете го тестото на набрашнета површина и обликувајте 12 топчиња. Истурете малку повеќе брашно на секое од нив. Потоа истегнете ги што е можно потенки. Потоа испечете ги во поголем плех.

Потоа ставете ја првата испечена кора во поголема тава, па преливот со мелено месо, а потоа изрендан кашкавал. И така наредете додека не ги потрошите сите состојки. Кога ќе ја ставите последната кора, исечете ја и потоа премачкајте ја со преостанатиот фил со месо. Посипете со магдонос и рендан кашкавал. Печете на 200 ° C околу 20 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!