БОГАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО НАЈКРЕМАСТ ФИЛ: Никој на светот не може да и одолее!

Вреди да се проба:

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Млечни чоко коцки – Чоколадна фантазија за деца и возрасни!

Врвна торта која децата ја обожаваат. Состојки: јајца 6 шеќер 6 лажици брашно 6 лажици какао 4 лажици топла вода 6 лажици прашок за пециво...

Џем од дренки : Брзо и лесно до вкусна и здрава зимница!

Потешко се прави домашен џем од дренки, има многу работа, но вкусот на џемот е фантастичен. Испробајте го овој едноставен рецепт, вкусот е навистина прекрасен. Состојки: ...

Никој нема да може да одолее на чоколадна торта чиј кремаст фил се топи во вашата уста.

Ако ви треба одличен рецепт за раскошна торта со богат вкус што се прави брзо и лесно, тогаш мора да го пробате овој. Чоколадните кори и кремастиот фил го прават неодолив, а оревите и лешниците само го подобруваат вкусот. Можете да го подготвите како роденденска торта, но и како десерт за слава.

Состојки за кора:

 • 170 гр лешници
 • 10 гр прашок за пециво
 • 30 гр презла
 • 150 гр шеќер
 • 6 јајца
 • 40 гр какао

За фил:

 • 600 мл слатка павлака
 • 70 гр чоколадо
 • 100 гр шеќер
 • 10 г ванилин шеќер

За декорација:

 • 70 гр чоколадо
 • 70 гр ореви

Подготовка:

Изматете ги жолчките со шеќерот, па додајте ги мелените лешници, какаото, прашокот за пециво и презлата. Добро измешајте со шпатула. Белките изматете ги со прстофат шеќер и додајте ги во првата смеса, па соединете.

- Advertisement -

Истурете ја смесата во калап со дијаметар од 20 см обложен со хартија за печење.
Печете на 180 ° C околу 30 минути. Поделете ја кората на 2 дела.

Изматете ја слатката павлака со шеќерот и ванилиниот шеќер. Додадете сечкана чоколада и промешајте. Прелијте врз едната кора. Ставете во фрижидер половина час. Потоа издробете ја втората кора и измешајте со мелените ореви и сечканото чоколадо. Прелијте одозгора со филот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Турски појадок Cilbir: Поширани јајца со црвен сос!

Cilbir, cilbur или çılbır (се изговара чил-бир) е само еден од рецептите за појадок со јајца во турската кујна. Јадењето е вообичаено да се служи...

Сочна ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Занесен вкус кој нема да ве остави на едно парче!

Доколку сакате да направите богата чоколадна торта со малку орев, верувајте, ова е идеалното решение. Состојки: за кора: ви требаат две вакви 5 белки 5 лажици...

Лековити својства на зелката: Вистинска брза помош во домот!

Незаменлива состојка во многу јадења, зелката е и ценет лек. Нашите баби сè уште знаат и успешно ги користат листовите зелка за лек. Предлагаме да...

ТОРТА СО ТЕМНО ПИВО: Пивото му дава на овој колач посебна арома, а повеќето состојки веќе ги имате дома!

Рецептот за пивската торта особено ќе ги воодушеви љубителите на овој пијалок. Ова е познатата торта со темно пиво која е многу популарна во Ирска....

СОЛЕНА ТОРТА СО ЛЕБ: Заборавете на шпоретот, бидејќи нема ниту печење, ниту готвење – супер лесно кога е топло!

Лесен и брз рецепт за солена торта со леб. Кога не знаете што да подготвите за ручек, а мразите да готвите и да вклучите шпорет,...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!