БОГАТА, БРЗА КРЕМ ТОРТА: Неверојатно вкусно уживање за посни денови!

Вреди да се проба:

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Млечни чоко коцки – Чоколадна фантазија за деца и возрасни!

Врвна торта која децата ја обожаваат. Состојки: јајца 6 шеќер 6 лажици брашно 6 лажици какао 4 лажици топла вода 6 лажици прашок за пециво...

Џем од дренки : Брзо и лесно до вкусна и здрава зимница!

Потешко се прави домашен џем од дренки, има многу работа, но вкусот на џемот е фантастичен. Испробајте го овој едноставен рецепт, вкусот е навистина прекрасен. Состојки: ...

Еден од најубавите посни рецепти на кои сме сретнале.

Состојки:

Долниот слој:

 • 300 гр мелени бисквити
 • 100 гр маргарин
 • 100 мл било кој сок

Фил:

 • 1 л вода или млеко од соја
 • 4 кесички пудинг од ванила
 • 10 лажици шеќер
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр шеќер во прав или по вкус
 • 200 гр мелени ореви
 • 100 – 200 гр посно чоколадо
 • 150 гр посен шлаг
 • 300 мл газирана вода

Подготовка:

- Advertisement -

Пудингот и шеќерот измешајте ги со малку ладна вода. Остатокот од водата се става на оган да зоврие. Сварете го пудингот и мешајте додека не се згусне. Се трга од оган, па се додава малку екстракт од ванила по желба. Покријте со кеса или фолија и оставете да се излади.

Додека пудингот се лади направете кора. Во бисквитот се додава растопениот маргарин и сок, убаво се меша бисквитот да биде насекаде влажен. Треба да биде ронлив. Се протресува во калап и се распоредува насекаде, па секаде се тапка со шпатула или чаша.

Кога ќе се олади пудингот (може да биде поцврст еден час во фрижидер) изматете го маргаринот со шеќерот во прав. Додадете го маргаринот во половина од филот со пудинг, а потоа додадете го остатокот и повторно изматете.

Изматете го шлагот со газирана вода, па додадете малку фил и соединете. Потоа додадете ги оревите и ренданото чоколадо и се соединете.

Над кората се става целиот фил, се израмнува и се става во фрижидер да се стегне, па се прави декорација со остатокот од шлагот или се прави веднаш по желба, но колачот мора да стои во калапот додека не се стегне. По ладењето, извадете го обрачот и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Турски појадок Cilbir: Поширани јајца со црвен сос!

Cilbir, cilbur или çılbır (се изговара чил-бир) е само еден од рецептите за појадок со јајца во турската кујна. Јадењето е вообичаено да се служи...

Сочна ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Занесен вкус кој нема да ве остави на едно парче!

Доколку сакате да направите богата чоколадна торта со малку орев, верувајте, ова е идеалното решение. Состојки: за кора: ви требаат две вакви 5 белки 5 лажици...

Лековити својства на зелката: Вистинска брза помош во домот!

Незаменлива состојка во многу јадења, зелката е и ценет лек. Нашите баби сè уште знаат и успешно ги користат листовите зелка за лек. Предлагаме да...

ТОРТА СО ТЕМНО ПИВО: Пивото му дава на овој колач посебна арома, а повеќето состојки веќе ги имате дома!

Рецептот за пивската торта особено ќе ги воодушеви љубителите на овој пијалок. Ова е познатата торта со темно пиво која е многу популарна во Ирска....

СОЛЕНА ТОРТА СО ЛЕБ: Заборавете на шпоретот, бидејќи нема ниту печење, ниту готвење – супер лесно кога е топло!

Лесен и брз рецепт за солена торта со леб. Кога не знаете што да подготвите за ручек, а мразите да готвите и да вклучите шпорет,...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!