Бело смути за зајакнување на мускулите: Ова овошје е тајната на професионалните спортисти!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Комбинацијата на здрави јаглехидрати и мешавина од круши го забрзува процесот на закрепнување на мускулите. Витаминот Ц од круши и други плодови исто така може да го зајакне вашиот имунолошки систем, кој може да падне по тренинг.

За силни мускули и имунитет, ви предлагаме да подготвите смути од круша со арома на ванила.

Состојки:

 • 2 големи круши, исечени на половина
 • 1 лажица оцет
 • 1 чаша незасладено млеко од бадем
 • 1/2 чаша јогурт со малку маснотии
 • 3 лажици семе од анасон
 • малку цимет
 • кардамон во прав
 • ѓумбир во прав
 • 1 лажица јаворов сируп (или мед)
 • кора од портокал
 • 1 чаша коцки мраз

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 200 ° C. Ставете ги парчињата круши во плех за печење, испркајте ги со оцет и наредете ги.

Печете ги 30 минути, извадете ги од рерна и оставете ги крушите да се оладат.

Потоа ставете ги печените круши, бадемово млеко, цимет, кардамом, анасон, ѓумбир, кора од портокал во блендер и мешајте додека смесата не стане хомогена.

Додадете мраз и повторно измешајте. Поделете ја смесата во 3 чаши.

Хранлива вредност на една порција е 200 калории.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!