Бели питии од јогурт: Ладно предјадење за десет!

Вреди да се проба:

Одлично за сите празнични прилики, но и за дневни оброци!

Состојки:

  • 600 мл јогурт
  • 4 вреќи желатин + 6 лажици вода
  • 300 гр мајонез
  • 3 варени моркови
  • 3 кисели краставички
  • 4 варени јајца
  • 150 гр шунка
  • 2 лажички сол

Подготовка:

Подгответе го желатинот според упатството, па измешајте го со јогурт. Додадете мајонез, сецкан варен морков, сецкани краставици, сецкани варени јајца, сецкана шунка и сол.

- Advertisement -

Убаво измешајте се за да се соедини и истурете во квадратен плех или во калап со форма доколку имате во вашата кујна. Оставете да се излади добро во фрижидер додека не се стегне целосно. Се сече на коцки, триаголници по ваша желба и се сервира.

Уживајте во освежувачко ладно предјадење!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!