Бела ШВАРЦВАЛД торта што ХИПНОЗИТИРА НА ПРВИОТ ЗАЛАК! Крем перфекција без печење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако ви доаѓаат гости или имате некоја прослава, не заборавајте да ја направите оваа гламурозна торта. Белиот ШВАРЦВАЛД е лесна торта за правење и не се пече.

Состојки:

 • 250 гр мелени бисквити
 • 50 гр мелени лешници, бадеми или ореви
 • 2 лажици бел крем
 • 100 гр путер или маргарин
 • 70 мл сок од портокал

За овошно полнење:

 • 200 гр цреши
 • 100 мл вода
 • 3-4 лажици шеќер
 • 2 лажици густин

За бело полнење:

 • 200 гр крем сирење
 • 3 лажици шеќер во прав (50гр)
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 мл слатка павлака
- Advertisement -

За глазура:

 • 100 гр бело чоколадо за готвење
 • 50 мл слатка павлака

Подготовка:

Измешајте ги бисквитите и мелените ореви (или бадеми или лешници), а потоа додадете го кремот (бел дел) и стопениот маргарин. Добро комбинирајте, а потоа додадете сок од портокал.

Посипете плех со дијаметар од 22 см со мелени бисквити, а потоа сипете ја смесата. Измазнете добро, така што се ќе се израмни и легне.

За овошен фил: Мелете ги црешите и водата во блендер. Додадете шеќер и густин, па варете до саканата густина. Изладете 5 минути, а потоа прелијте ја смесата во плехот и израмнете. Оставете да се излади добро.

За белиот фил: Измешајте крем сирење, шеќер во прав и ванилин шеќер. Добро комбинирајте. Изматете ја слатката павлака за да добиете цврста смеса. На половина од кремот за матење, додадете ја смесата со крем сирење и продолжете да мешате. Внимателно раширете го белиот слој над овошјето.

За глазурата: Стопете ја слатката павлака со чоколадо на пареа. Прелијте ја тортата и оставете да се стегне.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!