БЕЛА ЧОКОЛАДНА торта: Кремаст, богат, уникатен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Највкусната торта од бело чоколадо, со вкус на пржени лешници. Неодоливо и совршено за родендени, и кога сакате да пробате нешто малку поинакво …

Состојки:

За кора:

  • 15 белки
  • 375 гр шеќер
  • 375 гр мелени лешници (може да бидат ореви или бадеми)
- Advertisement -

За филот:

  • 15 жолчки
  • 15 лажици шеќер
  • 375 гр путер
  • 150 гр бело чоколадо

Подготовка:

Гответе ги жолчките со шеќер на пареа, додека да се згуснат. Ова значи дека кога ќе повлечете со лажица на дното на тавата, зад неа останува трага која полека се затвора. Оставете ги зготвените жолчки да се изладат.

Загрејте ја рерната на 200 степени. Премачкајте плех со масло од 26 x 31, ставете хартија за печење и лесно премачкајте ја со масло. Направете 3 кори, секоја од 5 белки, 125 гр шеќер и 125 гр лешници.

Изматете ги белките со малку сол за да станат пенливи, потоа додадете шеќер и мешајте додека не добиете сјајна, мазна и цврста пена. Лесно измешајте ги лешниците со лажица, поместувајќи се одозгора нагоре. Префрлете ја подготвената смеса во подготвениот сад и израмнете. Печете околу 15 до 20 минути. Кората е готова се пече кога се одвојува од рабовите на тавата.

Печената кора превртете ја на хартија за печење и отстранете ја хартијата на која се пече. За следната кора, повторно премачкајте ја истата хартија со малку масло и вратете ја во плехот. Додека се пече првата кора, подгответе ја смесата за втората, а истото повторете го и за третата кора. За печење на третата кора, превртете ја истата хартија и премачкајте ја повторно со малку масло.

Кога убаво ќе се оладат жолчките, изматете го путерот и соединете со нив, а чоколадото растопете го посебно на пареа без никакви адитиви и соединете се. Премачкајте ги корите по ред, првин кора па фил и на крај целата торта со истиот фил, декорирајте по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!