Бела салата СНЕЖАНА: Одлично мезе, предјадење а во жешките денови може да послужи како оброк!

Вреди да се проба:

Оваа салата е една од најпопуларните и најомилените. Освежителна и превкусна варијанта на оброк.

Состојки:

  • 2 свежи краставици
  • 500 гр грчки јогурт
  • 1 лажица масло
  • 3-4 гранчиња копар
  • 4 чешниња лук
  • 70 гр ореви
  • сол

Подготовка:

Во јогуртот додадете ја сечканата краставица, маслото, ситно сечканиот копар, мелените чешниња лук, мелените ореви и солта.

- Advertisement -

Се добро измешајте и по желба посипете со мелени ореви и црвен пипер. За декорација, додадете гранче копар. Пред сервирање, салатата треба да се излади околу еден час.

Може да се сервира на масата во чинија – во посебен сад или јадење, како и во комбинација со други преливи формирани како топчиња со помош на лажица за мраз.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!