Бела салата – Одлична комбинација со секој вид месо!

Вреди да се проба:

Бела салата, идеална со сите видови месо. 

Состојки:

  • 2 компири
  • 200 гр мајонез
  • 170 гр крем сирење
  • 400 гр кисела павлака
  • 150 гр шунка
  • 3-4 јајца
  • 100 гр сирење

Подготовка:

Измешајте мајонез и половина од киселата павлака, со кои подоцна ќе пополнувате меѓу редовите со оваа мешавина.

- Advertisement -

Сварете ги компирите, па изрендајте ги на дното од садот и додадете малку сол, па премачкајте со мајонез и павлака.

Потоа наредете ситно сечкана или рендана шунка со крем сирење, мешавина од мајонез и павлака, па ситно рендани варени јајца, павлака и на крај рендано сирење.

Дури и ако ги измешате сите вкусови, без да ги редите на слоеви, нема да згрешите. Навистина превкусна комбинација.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!