БЕЛА РОЗЕН ТОРТА : Неверојатно кремасто и срдечно задоволство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нема подобар начин да се засладите во зимските денови. Погледнете го рецептот за бела розен торта.

Состојки:

  • 1 пакување розен кори
  • 1,2 литри млеко
  • 4 пудинга со вкус на слатка павлака 160гр
  • 8 лажици шеќер
  • 100 гр бело, млечно чоколадо
  • 250 гр путер
  • 200 гр млеко во прав
  • 200 мл слатка павлака

Подготовка:

Пудингот и шеќерот измешајте ги со малку ладно млеко, а остатокот од млекото ставете го на средна температура да зоврие.

- Advertisement -

Кога млекото ќе зоврие, сварете го пудингот и мешајте додека не се згусне.

Се трга од оган, се додава чоколадото и се меша додека не се растопи.

Покријте го со фолија одозгора пудингот и оставете да се излади на собна температура.

Изматете го путерот со млекото во прав.

Изматете го со миксер и изладениот готов пудинг и оставете да омекне.

Во смесата со путерот постепено додадете го пудинг, со непрекинато мешање. Треба да добиете кремаста хомогена смеса.

На крај изматете ја слатката павлака, но да не биде многу тврда, оставете ја помека, додадете ја во филот и сè заедно соединете.

Филувајте ги корите како што обично правите и на крај горната кора не ја премачкувајте со фил, туку лесно налегнете ја со даска за сечење месо и ставете некоја тежина одозгора.

Оставете ја тортата да отстои во фрижидер барем неколку часа, за да омекнат корите.

Украсете одозгора со остатокот фил и со бело млечно чоколадо, а околу може да додадете шлаг по желба.

Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!