Бела обланда со мед: Ништо поедноставно и ништо поубаво: Рецептот е готов за 15 минути!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Обландите се брзо решение кога сакате да јадете нешто слатко – без матење и печење на кората.

Филот се подготвува многу брзо и по час до два, во зависност од брзината на ладење на филот, можете да го исечете и послужите колачот. И секако побрзо се готви, е поздраво и повкусно. Од заборав сочувавме рецепт кој датира од почетокот на 20 век и го споделуваме со вас. Дали во обландата ќе ставите сечкани ореви или кокосово брашно, одлучете сами – двете варијанти се подеднакво вкусни.

Состојки:

  • 1 пакување обланди
  • 5 белки
  • 15 лажици шеќер
  • 3 лажици мед
  • 150 гр сецкани ореви или кокосово брашно

Подготовка:

Одделете ги белките од жолчките, а потоа жолчките тргнете ги на страна и искористете ги за друга торта.

- Advertisement -

Изматете ги белките во цврст снег, додадете 15 лажици шеќер и мешајте додека белките не почнат да се одвојуваат од перките на миксерот.

Во шерпата прелијте три лажици мед, па ставете ја на шпорет да се вари. Кога медот ќе зоврие, внимателно истурете ги белките измешани со шеќер и мешајте додека не се појават меурчиња или додека филот не почне да се крева во шерпата.

Брзо тргнете ја шерпата од оган, измешајте во филот сечкани ореви или кокосово брашно и наполнете ги листовите обланди. Така исфилувана и наредена обландата притиснете ја одозгора со потежок предмет и оставете ја да отстои, па исечете ја тортата и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!